Rahmi Elibol

Özgeçmiş: Rahmi Elibol

Elektrik Elektronik Mühendisi ünvanıyla Karadeniz Teknik Üniversitesinden 2004 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği programında 2013 yılında tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesinde doktora eğitimine devam etmektedir.

 

Özet: Brian Simülatörü/Grup Tartışmaları

Kurguladığınız matematiksel ifadeyi bilgisayara nasıl anlatırsınız? Bunu yapabilmek için bir takım yazılımsal araçlar kullanırız. Hesaplamalı sinirbilimde de farklı ihtiyaçlara bağlı olarak oluşturulan birçok yazılımsal araç mevcuttur.

Bu kursta bu araçlardan biri olan BRAIN ortamı uygulamalar ile anlatılacaktır. BRIAN ortamı hesapsal modellerden özellikle ateşleyen sinir hücreleri ile oluşturulan modellerin gerçeklenmesinde kullanılan Python tabanlı açıkkaynak kodlu bir programdır. Kurs boyunca bu ortamın yeni sürümü olan brian2 kullanılarak Hudgin-Huxley sinir hücresi, Izhikevich sinir hücresi, Topla ve Ateşle sinir hücresi modellerinin nasıl oluşturuldukları, hücrelerin birbirleri ile bağlantıları ve bu bağlantıların dinamikleri uygulamalı olarak gösterilecektir. Kursun sonunda büyük ve orta ölçekli modellerden de örnekler gösterilecek ve anlatılacaktır.

 

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir