Mustafa Yasir Özdemir

Özgeçmiş: Mustafa Yasir Özdemir

2013 yılında Namık Kemal Üniversitesinden Biyomedikal Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitende Biyomedikal Mühendisliği Yüksek Lisans programında Hesaplamalı sinirbilim üzerine çalışmaktadır. 2014-2016 yılları arasında Namık Kemal Üniversitesinde, 2016 sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesinde Araştırma görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Özet: Brian Simülatörü/Grup Tartışmaları

Kurguladığınız matematiksel ifadeyi bilgisayara nasıl anlatırsınız? Bunu yapabilmek için bir takım yazılımsal araçlar kullanırız. Hesaplamalı sinirbilimde de farklı ihtiyaçlara bağlı olarak oluşturulan birçok yazılımsal araç mevcuttur.

Bu kursta bu araçlardan biri olan BRAIN ortamı uygulamalar ile anlatılacaktır. BRIAN ortamı hesapsal modellerden özellikle ateşleyen sinir hücreleri ile oluşturulan modellerin gerçeklenmesinde kullanılan Python tabanlı açıkkaynak kodlu bir programdır. Kurs boyunca bu ortamın yeni sürümü olan brian2 kullanılarak Hudgin-Huxley sinir hücresi, Izhikevich sinir hücresi, Topla ve Ateşle sinir hücresi modellerinin nasıl oluşturuldukları, hücrelerin birbirleri ile bağlantıları ve bu bağlantıların dinamikleri uygulamalı olarak gösterilecektir. Kursun sonunda büyük ve orta ölçekli modellerden de örnekler gösterilecek ve anlatılacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir